Akcje JPMorgan, BlackRock, Novartis w górę; BYD rośnie, Stellantis spada – Analiza rynkowa

Photo of author

By Jarosław Kosmaty

Kilka dużych korporacji odnotowało zauważalne ruchy na giełdzie, spowodowane raportami o zyskach, kamieniami milowymi w zarządzaniu aktywami i zmieniającymi się cenami surowców. Podczas gdy niektórzy giganci finansowi przekroczyli oczekiwania, ostrzeżenia o szerszej niepewności gospodarczej utrzymywały się. Jednocześnie rozwój na rynkach kryptowalut i metali szlachetnych wpłynął na powiązane akcje.

Najważniejsze informacje z sektora finansowego

Akcje JPMorgan Chase (JPM) wzrosły w handlu przedsesyjnym po ogłoszeniu kwartalnych zysków, które przekroczyły prognozy analityków. Pomimo pozytywnych wyników, dyrektor generalny Jamie Dimon podkreślił potencjalne „znaczne turbulencje”, przed którymi stoi gospodarka, nawet gdy bank utrzymuje silną pozycję operacyjną. Inwestorzy oczekiwali również na wyniki konkurentów, takich jak Morgan Stanley i Wells Fargo.

Podobnie, akcje BlackRock (BLK) wzrosły o około 2% przed otwarciem rynku. Firma zarządzająca aktywami poinformowała o rekordowych 11,6 biliona dolarów aktywów pod zarządzaniem (AUM) i osiągnęła skorygowane zyski, które przekroczyły szacunki. Dyrektor generalny Larry Fink powtórzył nastroje ostrożności, zauważając znaczną niepewność panującą obecnie na rynkach.

Inwestycje Farmaceutyczne i Kontekst Handlowy

Szwajcarski gigant farmaceutyczny Novartis (NVS) odnotował 2% wzrost akcji w handlu w Zurychu. Nastąpiło to po ogłoszeniu znacznej inwestycji w wysokości 23 miliardów dolarów mającej na celu rozszerzenie działalności w Stanach Zjednoczonych. Ten strategiczny ruch następuje w trakcie trwających dyskusji handlowych, przy czym sektor farmaceutyczny był wcześniej wymieniany przez prezydenta Trumpa jako potencjalny obszar dla nowych ceł. Możliwe, że wpłynie to na nowe umowy handlowe USA.

Rajd Kryptowalut i Akcji Spółek Wydobywczych

Ożywienie na rynku kryptowalut dało impuls powiązanym akcjom. Zarówno MicroStrategy (MSTR), jak i Coinbase (COIN) odnotowały ponad 2% wzrost akcji w handlu przedsesyjnym, co zbiegło się ze wzrostem Bitcoina powyżej poziomu 82 000 dolarów. Wskazuje to na utrzymujące się zainteresowanie inwestorów firmami o znacznym udziale w sektorze aktywów cyfrowych podczas wzrostów na rynku. Warto śledzić, jak na to zareagują regulacje kryptowalut.

W sektorze wydobywczym rosnące ceny złota napędzały wzrosty głównych producentów. Akcje Newmont (NEM) i Barrick Gold (GOLD) wzrosły przed otwarciem sesji. Popyt na aktywa typu „bezpieczna przystań”, napędzany zmiennością geopolityczną i niepewnością gospodarczą, wywindował złoto do nowych rekordowych poziomów, przynosząc korzyści tym firmom wydobywczym. Przykładem może być rekordowa cena złota.

Ruchy w Sektorze Energetycznym i Motoryzacyjnym

BP (BP) odczuwał presję spadkową w handlu w Londynie. Koncern energetyczny poinformował o rozczarowujących wynikach produkcji gazu ziemnego i energii odnawialnej, w połączeniu ze wzrostem poziomu zadłużenia. Wyniki finansowe firmy i postępy w jej strategii transformacji energetycznej pozostają pod obserwacją inwestorów.

W przemyśle motoryzacyjnym zaobserwowano kontrastujące fortuny. Chiński producent pojazdów elektrycznych BYD (HK:1211) wzrósł o ponad 7% w Hongkongu. Wzrost ten był wspierany przez pozytywne prognozy sprzedaży i zysków ze strony Daiwa, przewidujące trwały wzrost na rynkach międzynarodowych. Akcje konkurencyjnego Geely również wzrosły. Natomiast akcje Stellantis (STLA) spadły o prawie 4% w Mediolanie po ogłoszeniu znacznego 20% spadku kwartalnych dostaw pojazdów w Ameryce Północnej. Firma nadal radzi sobie z wyzwaniami logistycznymi i handlowymi na trudnym globalnym rynku. Na taką sytuację mogą wpływać wojny handlowe i inflacja.

Udostępnij