Wojna handlowa USA-Chiny: Eskalacja, Retorsje i Wpływ na Tesla i Globalne Rynki

Photo of author

By Marek Tutko

Wzrost napięć handlowych między dwiema największymi gospodarkami świata charakteryzował ostatni okres, ponieważ Pekin wdrożył środki odwetowe wobec najnowszych podwyżek ceł przez Waszyngton. Ten trwający spór nadal wywołuje fale na globalnych rynkach i wpływa na międzynarodową działalność gospodarczą.

Chiny odpowiadają, ale sygnalizują granice

W bezpośredniej odpowiedzi na podniesienie przez administrację Trumpa ceł na chiński import do 145%, Pekin ogłosił znaczną podwyżkę własnych ceł, podnosząc opłaty na niektóre amerykańskie produkty do 125%. Jednak chińskie Ministerstwo Finansów zasygnalizowało potencjalną zmianę strategii, stwierdzając, że dalsze wzajemne podwyżki ceł są pozbawione uzasadnienia ekonomicznego. „Nawet jeśli USA będą nadal nakładać wyższe cła, nie będzie to już miało sensu ekonomicznego i stanie się żartem w historii światowej gospodarki” – oświadczyło ministerstwo. Oficjalne oświadczenie, sygnalizując wstrzymanie eskalacji typu „wet za wet”, stanowczo ostrzegło: „Jeśli USA będą nadal w znaczący sposób naruszać interesy Chin, Chiny będą kontratakować i walczyć do końca”.

Wojna handlowa uderza w działalność Tesli

Eskalujący konflikt handlowy ma już wymierne skutki dla międzynarodowych korporacji. Producent pojazdów elektrycznych Tesla (TSLA) podobno wstrzymał przyjmowanie nowych zamówień w Chinach na swoje modele S i X, które są importowane ze Stanów Zjednoczonych, jak podaje Reuters. Potwierdzenie nastąpiło, gdy opcja „zamów teraz” zniknęła z chińskiej strony internetowej Tesli. Wiadomość o zawieszeniu negatywnie wpłynęła na akcje firmy, które zanotowały spadek o 7,27%.

Globalne reakcje i dyplomatyczne manewry

W obliczu napięć handlowych trwa międzynarodowa działalność dyplomatyczna. Chiński prezydent Xi Jinping spotkał się z hiszpańskim premierem Pedro Sánchezem i zaplanował wizyty w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Oddzielnie, francuski prezydent Emmanuel Macron wyraził sceptycyzm co do niedawnej przerwy w podwyżkach ceł ogłoszonej przez prezydenta Trumpa, opisując ją jako „kruchą”. W poście na X Macron podkreślił „dziewięćdziesiąt dni niepewności dla wszystkich firm, po obu stronach Atlantyku i poza nim”. Podczas gdy Unia Europejska tymczasowo zawiesiła własne środki odwetowe po ogłoszeniu przez USA, kontynuuje przygotowywanie potencjalnych środków zaradczych. Więcej o wpływie napięć handlowych na rynek kryptowalut przeczytasz tutaj.

USA dążą do ograniczonych porozumień handlowych

Tymczasem administracja Trumpa podobno przyspiesza wysiłki w celu zawarcia porozumień handlowych z wieloma krajami. Według The Wall Street Journal prowadzone są negocjacje z ponad 70 krajami, mające na celu częściowe pakty handlowe, a nie kompleksowe traktaty. Źródła sugerują, że tym umowom może brakować zakresu i głębi typowej dla tradycyjnych umów o wolnym handlu. Zobacz, które kraje i spółki mogą zyskać najwięcej na nowych umowach handlowych USA. Napięcia handlowe wpływają również na kurs dolara. Sprawdź jak wojna handlowa wpływa na Wall Street.

Udostępnij