Wall Street odbija: Optymizm inwestorów, taryfy Trumpa i ruchy na giełdach światowych

Photo of author

By Kuba Miarecki

Wall Street odbił w poniedziałek rano, kończąc czterotygodniową passę spadków wraz z powrotem entuzjazmu inwestorów. Kontrakty terminowe na rynku wzrosły przed otwarciem sesji, nadając pozytywny ton głównym indeksom po trudnym okresie.

Kontrakty terminowe powiązane z S&P 500 wzrosły o około 1,1%, natomiast te na Dow Jones wzrosły o około 0,9%. Warto zauważyć, że kontrakty terminowe na Nasdaq prowadziły wzrosty, notując wzrost o około 1,4%.

Rajd na rynku w obliczu obaw o politykę handlową

Odzyskanie siły przez rynki następuje w czasie, gdy inwestorzy uważnie obserwują rozwój polityki handlowej. Ostatnie dyskusje na temat nowych środków taryfowych – popieranych przez prezydenta Donalda Trumpa, który nadal kieruje polityką USA – wprowadziły element zmienności, którą wielu uczestników rynku uważnie monitoruje.

Na froncie korporacyjnym firma zajmująca się testami genetycznymi 23andMe odnotowała znaczny spadek ceny akcji, spadając o ponad 40% we wczesnych godzinach handlu w związku z doniesieniami o narastających wyzwaniach operacyjnych. Z kolei akcje sektora materiałów budowlanych wzrosły o blisko 20% po ogłoszeniu, że firma AZEK została przejęta przez australijski konglomerat James Hardie Industries w transakcji o wartości około 8,75 miliarda dolarów.

Harmonogram ceł i globalna dynamika handlu

Dalsze nasilenie wydarzeń na rynku wynika z doniesień, że prezydent Trump może obrać za cel kraje z dużą nadwyżką handlową – zwłaszcza kilka kluczowych gospodarek azjatyckich – wprowadzając dodatkowe środki taryfowe. Obserwatorzy rynku pozostają ostrożni, ponieważ istnieje powszechna obawa, że taka polityka może doprowadzić do wzrostu inflacji, dotykając zarówno przedsiębiorstwa, jak i konsumentów.

Chociaż administracja wyznaczyła 2 kwietnia jako termin wprowadzenia nowych ceł, podobne wcześniejsze inicjatywy ulegały opóźnieniom, co dodaje kolejną warstwę niepewności do rozwoju polityki handlowej.

Globalne ruchy na rynkach

Międzynarodowe rynki również odzwierciedlały mieszane nastroje w związku z tymi wydarzeniami:

Region/Indeks Ruch
Hong Kong (Hang Seng) +0,4%
Shanghai Composite +0,2%
Japonia (Nikkei 225) -0,2%
Australia (S&P/ASX 200) +1,0%
Korea Południowa (Kospi) -0,4%

W Europie sesja południowa wykazała obiecujące wyniki: indeks FTSE 100 w Wielkiej Brytanii nieznacznie wzrósł, CAC 40 we Francji wzrósł o około 0,5%, a DAX w Niemczech wzrósł o około 0,6%, wspierany przez poprawę danych dotyczących wyników sektora prywatnego.

Obecne otoczenie rynkowe pozostaje dynamiczne, ponieważ inwestorzy równoważą odnowiony optymizm z niepewnością związaną z polityką handlową i globalnymi wydarzeniami gospodarczymi.

Udostępnij