Według informacji podanych przez Bloomberg News, giełda kryptowalut Gemini rozważa możliwość wejścia na giełdę poprzez pierwszą ofertę publiczną (IPO) jeszcze w tym roku. Obecnie prowadzone są rozmowy z potencjalnymi doradcami w sprawie publicznego debiutu, jednak ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Gemini nie odpowiedziało dotychczas na prośby o komentarz w tej sprawie.
James Seyffart, analityk z zespołu ETF Bloomberga, zauważył, że coraz więcej firm związanych z kryptowalutami może zdecydować się na IPO w nadchodzących latach. Uważa, że wpływ na to mają sygnały płynące z poprzedniej administracji USA, która przyjęła pro-kryptowalutową agendę. Ponadto, z dokumentów złożonych w Federalnej Komisji Wyborczej wynika, że bliźniacy Winklevoss, Cameron i Tyler, niedawno przekazali Bitcoiny na kampanię byłego prezydenta Donalda Trumpa, choć wpłaty przekraczające dopuszczalny limit zostały następnie zwrócone.
Oprócz Gemini, także inne firmy z branży aktywów cyfrowych wydają się rozważać możliwość wejścia na giełdę. Bullish Global, giełda kryptowalut wspierana przez miliardera Petera Thiela, również analizuje wykonalność publicznej oferty jeszcze w tym roku.
Zmiany Regulacyjne i Repozycjonowanie Rynku
Rozmowy o IPO pojawiają się w momencie, gdy Gemini dąży do restrukturyzacji swojej działalności po kilku latach zmagań z przeszkodami regulacyjnymi i prawnymi. Wcześniej w tym roku, 7 stycznia, współzałożyciele giełdy zawarli porozumienie o zapłacie 5 milionów dolarów grzywny w celu zakończenia postępowania sądowego wszczętego przez Komisję Handlu Kontraktami Terminowymi Towarów (CFTC). Zarzucono giełdzie wprowadzanie w błąd organów regulacyjnych podczas próby wprowadzenia pierwszego w USA regulowanego kontraktu terminowego na Bitcoin.
Ponadto, Gemini niedawno ogłosiła plan wycofania się z rynku kanadyjskiego, podążając za przykładem innych firm kryptowalutowych, takich jak Bybit, Binance i Paxos, które napotkały trudności regulacyjne w tym kraju. W przeciwieństwie do tego, giełda uzyskała licencję w Singapurze, umożliwiającą oferowanie transgranicznych przekazów pieniężnych i usług tokenów płatności cyfrowych. Działanie to jest zgodne z przychylnym stanowiskiem Singapuru wobec kryptowalut. Inni znaczący gracze w branży, w tym OKX, Upbit, Ripple i Coinbase, również wzmocnili swoją obecność w Singapurze w obliczu zaostrzających się regulacji w innych regionach.

Jarosław Kosmaty to człowiek, który przypadkowo trafił do świata mediów, bo zamiast biegać za kryptowalutami, postanowił je opisywać – i zrobił to z takim zapałem, że nikt już nie wyobraża sobie BitGate.pl bez jego humorystycznych komentarzy. Urodzony w małej wiosce, gdzie jedyną kryptowalutą były ziarna kukurydzy, Jarosław od najmłodszych lat miał smykałkę do wyszukiwania okazji (i żartów) tam, gdzie inni widzieli jedynie szarość dnia codziennego.