Dolar w Dół: Polityka Handlowa USA i Reakcje Rynków Walutowych

Photo of author

By Marek Tutko

Obawy związane z amerykańską polityką handlową i jej potencjalnym wpływem gospodarczym wywołały w środę znaczącą wyprzedaż dolara amerykańskiego. Waluta znalazła się pod silną presją, notując jeden z największych spadków w ciągu jednego dnia w najnowszej historii.

WSJ Dollar Index odzwierciedlił ten spadek, spadając o 1,5% i zamykając się na poziomie 97,64. Jest to najostrzejszy dzienny spadek indeksu od listopada 2022 roku. Spadek nastąpił pomimo ogłoszenia przez Biały Dom 90-dniowego zawieszenia *większości* nadchodzących ceł, chociaż uniwersalne 10% cło pozostaje w mocy, a opłaty na chińskie towary zostały podniesione do 125%. Strateg rynkowy Marc Chandler z Bannockburn podkreślił utrzymujące się ryzyko, stwierdzając: „Efektywna średnia taryfa w USA wynosi obecnie 24% zamiast 27%. Pozostaje to zagrożeniem dla wzrostu i stabilności cen”.

Ten spadek wydłużył serię strat indeksu dolara, oznaczając trzecią z rzędu sesję strat. Do osłabienia dolara przyczyniła się publikacja marcowych danych o inflacji. Dane ujawniły wzrost o 2,4% rok do roku, co nie spełniło oczekiwań na poziomie 2,6%. Kyle Chapman, analityk z Ballinger Group, skomentował implikacje: „Ten raport skłania Fed do dalszych cięć na marginesie, ale zależność od danych staje się mniej znacząca, gdy nie można już polegać na poprzedniej trajektorii”. Niższa inflacja zazwyczaj podsyca oczekiwania na obniżki stóp procentowych, co dodatkowo wywiera presję na walutę, choć globalne napięcia handlowe komplikują perspektywy.

Globalne reakcje i wyniki walut

Turbulencje wokół amerykańskiej polityki handlowej spotkały się z ostrą krytyką ze strony międzynarodowych osobistości. François Villeroy de Galhau, prezes Banku Francji, stwierdził, że ostatnie wydarzenia „podważyły zaufanie do waluty amerykańskiej”, dodając, że administracja Trumpa „okazała się niekonsekwentna w obronie roli dolara”. Zasugerował, że może to wzmocnić międzynarodową pozycję euro. To odczucie powtórzył strateg Commerzbanku Ulrich Leuchtmann, który zauważył: „Euro skorzystało z amerykańskiego chaosu, ponieważ jest to jedyna poważna alternatywa dla obligacji skarbowych w poszukiwaniu bezpiecznych przystani”. Analitycy z ING również ostrzegli, że „niestabilne amerykańskie podejście taryfowe wymaga wyższej premii za ryzyko” dla amerykańskich aktywów. Odzwierciedlając to powszechne osłabienie, dolar znacznie osłabił się w stosunku do głównych walut, spadając o 2% w stosunku do japońskiego jena i o 1,6% w stosunku do euro, tracąc również na wartości w stosunku do franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego.

Udostępnij