Intensyfikuje się dochodzenie Kongresu w sprawie zarzutów, zgodnie z którymi instytucje finansowe mogą angażować się w tak zwany „debanking” – praktykę zamykania lub odmawiania świadczenia usług finansowych – opartą na poglądach politycznych klientów lub ich zaangażowaniu w sektory takie jak kryptowaluty i technologia blockchain. Śledztwo to, prowadzone przez Komisję Nadzoru Izby Reprezentantów (House Oversight Committee), ma na celu ustalenie, czy działania te wynikają z niezależnych polityk banków, czy też są pod wpływem regulatorów rządowych. Rodzi to kluczowe pytania dotyczące nadzoru regulacyjnego i potencjalnego nadużycia władzy w sektorze finansowym.
Geneza i Rozszerzenie Zakresu Śledztwa
Dochodzenie, zainicjowane na początku bieżącego roku przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów, Jamesa Comera (R-Ky.), nabrało tempa po roszczeniach inwestora Marca Andreessena w podcaście „Joe Rogan Experience”. Andreessen powołał się na około 30 założycieli firm technologicznych, którzy rzekomo zostali porzuceni przez swoje banki w poprzednich latach administracji ze względu na swoje poglądy polityczne. Zarzuty obejmowały również podobne przypadki dotyczące członków rodziny byłego prezydenta Donalda Trumpa.
Początkowo skupione na szerszej dyskryminacji politycznej, zakres dochodzenia komisji rozszerzył się, obejmując rzekomą polityzację regulacji kryptowalut przez agencje takie jak Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC). To poszerzone ukierunkowanie odzwierciedla obawy, że podejścia regulacyjne mogą nieumyślnie lub celowo hamować innowacje i legalną działalność gospodarczą w rodzącym się sektorze aktywów cyfrowych.
Celowanie w Kluczowe Instytucje Regulacyjne
Najnowsza faza dochodzenia skupia się na Urzędzie Kontrolera Waluty Stanów Zjednoczonych (U.S. Office of the Comptroller of the Currency, OCC), który reguluje głównie największe instytucje finansowe w kraju. Komisja formalnie zwróciła się o wszelkie dokumenty i komunikację między OCC a instytucjami finansowymi, dotyczące dopuszczalności działalności związanej z kryptowalutami. Podobne wnioski zostały skierowane do Departamentu Skarbu i Biura Prezydenta, w celu uzyskania wglądu w przegląd, strategię i nadzór OCC nad działaniami związanymi z kryptowalutami wśród instytucji podlegających jego jurysdykcji. To konkretne skupienie na OCC ma na celu zrozumienie jego podejścia do egzekwowania przepisów w odniesieniu do większych podmiotów finansowych, które sygnaliści zidentyfikowali jako istotne podczas dochodzenia, szczególnie w kontraście do widocznego skupienia FDIC na mniejszych instytucjach.
Wpływ i Przyszłe Konsekwencje
U podstaw dochodzenia komisji leży fundamentalne pytanie: czy te rzekome przypadki „debankingu” są napędzane polityką środowiskową, społeczną i ładu korporacyjnego (ESG) instytucji finansowych, czy też są wynikiem dyrektyw rządowych? Zapytanie to rysuje paralele do wcześniejszych zarzutów dotyczących wpływu rządu na platformy mediów społecznościowych w kwestii moderacji treści i usuwania z platform, podkreślając szersze obawy dotyczące potencjalnego nadużycia władzy przez rząd, które wpływa na wolności gospodarcze i podstawowe. Wyniki tego dochodzenia mogą znacząco wpłynąć na przyszłe ramy regulacyjne dla instytucji finansowych i branży kryptowalut, kształtując ewoluujący krajobraz bankowości i aktywów cyfrowych w Stanach Zjednoczonych.

Jarosław Kosmaty to człowiek, który przypadkowo trafił do świata mediów, bo zamiast biegać za kryptowalutami, postanowił je opisywać – i zrobił to z takim zapałem, że nikt już nie wyobraża sobie BitGate.pl bez jego humorystycznych komentarzy. Urodzony w małej wiosce, gdzie jedyną kryptowalutą były ziarna kukurydzy, Jarosław od najmłodszych lat miał smykałkę do wyszukiwania okazji (i żartów) tam, gdzie inni widzieli jedynie szarość dnia codziennego.