Przemierzając złożony krajobraz międzynarodowej ekonomii, obecna administracja USA, pod kierownictwem Sekretarza Skarbu Scotta Bessenta, sygnalizuje jasny kierunek działań. Trwają prace nad przekształceniem zaangażowania Ameryki w globalne instytucje finansowe, przy jednoczesnym rozwiązywaniu utrzymujących się nierówności handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem Chin.
Reformowanie globalnych instytucji finansowych
Przemawiając na IIF Global Outlook Forum, Sekretarz Skarbu Scott Bessent wyraził żądanie znaczących reform w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) i Banku Światowym. Jego przesłanie skupiało się na naleganiu, aby te instytucje z Bretton Woods ponownie skupiły się na swoich podstawowych mandatach dotyczących stabilności gospodarczej i finansowej. Zgodnie ze swoimi przygotowanymi uwagami, Bessent podkreślił: “Ameryka Pierwsza nie oznacza Ameryka Sama”, akcentując konieczność globalnej koordynacji dla stabilnej światowej gospodarki.
Wyraził obawy dotyczące tego, co nazwał “mission creep” (rozszerzanie misji poza pierwotne założenia), sugerując, że organizacje te potencjalnie zbytnio rozszerzyły swoją działalność na obszary takie jak zmiany klimatyczne czy sprawiedliwość społeczna, rozwadniając tym samym swój główny cel gospodarczy. Bessent zapewnił, że administracja Trumpa zamierza wykorzystać swoje wpływy, aby zapewnić, że te instytucje będą ściśle przestrzegać swoich pierwotnych mandatów. Podkreślił potrzebę odpowiedzialności i mierzalnych wyników zarówno ze strony kierownictwa, jak i personelu MFW i Banku Światowego.
Zajęcie się modelem gospodarczym Chin
Sekretarz Bessent skierował również uwagę na dominującą strukturę gospodarczą Chin, stanowczo argumentując za pilnym “przywróceniem równowagi”. Wskazał na ostatnie dane ekonomiczne sugerujące trend, w którym Chiny coraz częściej priorytetowo traktują produkcję zorientowaną na eksport kosztem wspierania krajowej konsumpcji. “Obecny model jest nie do utrzymania. Szkodzi nie tylko Chinom, ale całemu światu” – stwierdził Bessent wprost. Dodał: “Chiny muszą się zmienić. Oni o tym wiedzą. Wszyscy o tym wiedzą. A my chcemy pomóc, bo my również musimy przywrócić równowagę.”
Potencjalne korekty taryf celnych na chińskie produkty
W związku z rozwojem stosunków handlowych USA-Chiny, pojawiły się – choć szybko zostały zdementowane – doniesienia sugerujące, że administracja rozważała znaczące obniżki wysokich taryf celnych obecnie nałożonych na chińskie towary. Krążyły pogłoski o dyskusjach obejmujących potencjalne cięcia przekraczające 50% dla niektórych produktów, być może w ramach podejścia warstwowego rozróżniającego towary strategiczne i niestratystyczne.
Następnie prezydent Donald Trump odniósł się do tej kwestii, potwierdzając, że istniejące “bardzo wysokie” taryfy celne nałożone na chińskie produkty zostaną rzeczywiście “znacznie” obniżone. Jednocześnie jasno stwierdził, że “nie spadną do zera.” Wyrażając optymizm co do stosunków dwustronnych, prezydent zauważył: “Myślę, że będziemy się bardzo dobrze dogadywać i współpracować, więc to się bardzo dobrze ułoży.” Pomimo tego optymistycznego spojrzenia, prezydent Trump zaznaczył, że Chiny zostały wyłączone z tymczasowego wstrzymania taryf wzajemnych, które zaproponowano innym partnerom handlowym, przypisując to wykluczenie chińskim działaniom odwetowym. Warto zauważyć, że niektóre chińskie towary importowane obecnie podlegają wyjątkowo wysokim łącznym stawkom taryfowym.

Kuba Miarecki to autor newsów na bitgate.pl, który potrafi wprowadzić świeży powiew humoru do świata kryptowalut. Jego teksty o bitcoinie i innych cyfrowych monetach łączą precyzyjną analizę z lekkością, jakby kursy rynkowe tańczyły na rollercoasterze. Kuba z uśmiechem komentuje wzloty i upadki rynku, przypominając, że nawet w poważnym świecie finansów nie powinno zabraknąć dystansu i odrobiny szaleństwa. Dzięki jego niebanalnemu podejściu, każda notka staje się nie tylko źródłem informacji, ale także dobrą zabawą dla czytelników.